Niefortunny upadek, wypadek komunikacyjny, uraz podczas uprawiania sportu – to najczęstsze z przyczyn utraty części zęba, czyli jego złamania. Wbrew pozorom, nawet niewielkie ubytki zębów wymagają rekonstrukcji. Ukruszony lub złamany ząb wymaga leczenia, które pozwoli uniknąć jego utraty. Wyjaśniamy, co należy zrobić, gdy dojdzie do urazu, który spowoduje złamanie zęba.
Wybór metody leczenia złamanego zęba zależny jest od rozległości uszkodzeń. Stomatolog po wykonaniu badań zaproponuje najlepszą metodę leczenia oraz rekonstrukcji ubytku. W przypadku niewielkich uszkodzeń wystarczające może być spiłowanie zęba w miejscu jego uszkodzenia oraz wypełnienie ubytku. Poważniejszym problemem jest złamanie uwzględniające utratę dużej części zęba lub jego pęknięcie. W takim przypadku często konieczne okazuje się leczenie kanałowe. Jeżeli ząb został bardzo uszkodzony, np. w wyniku urazu i znaczna jego część uległa odłamaniu, może być konieczna ekstrakcja pozostałego w szczęce korzenia zęba i jego zastąpienie poprzez wszczepienie implantu. Najczęściej złamania zębów wymagają ich kosmetycznej korekty, która pozwala uniknąć degradacji zęba wskutek rozwijającej się próchnicy, jak również pozwala na uniknięcie kompleksów związanych z wyglądem uzębienia. W celu kosmetycznej korekcji ułamanych zębów stosuje się m.in. korony oraz licówki. Dość uniwersalną metodą rekonstrukcji złamanych zębów, jest bonding zębów. Zabieg ten uwzględnia zastosowanie specjalistycznego wypełniacza na bazie żywicy oraz kompozytu.
Ważne: Jeżeli w wyniku urazu ząb został wybity z zębodołu, należy jak najszybciej go zabezpieczyć, poprzez oczyszczenie i umieszczenie w szczęce. W takim przypadku niezbędna jest natychmiastowa wizyta u stomatologa w celu dokonania reimplantacji zęba, zanim jego tkanki ulegną obumarciu.
Niezależnie od rodzaju i rozległości urazu w przypadku złamanego zęba musimy jak najszybciej udać się do stomatologa. Lekarz oceni stan zęba i zaproponuje metody jego leczenia oraz rekonstrukcji. To konieczne, bo złamany ząb nie jest jedynie problemem natury estetycznej. Uszkodzenia szkliwa oraz zębiny to otwarta droga dla bakterii, które wnikając w głąb tkanek, zaczynają siać spustoszenie, prowadząc do rozwoju próchnicy i zagrażając zdrowiu pacjenta. Warto wiedzieć, że złamanie zęba np. wskutek urazu mechanicznego może wiązać się także z jego przemieszczeniem w zębodole, co powoduje dodatkowe problemy. W sytuacji, gdy dojdzie do uszkodzenia zęba, konieczne jest wykonanie badań diagnostycznych m.in. badania RTG.
Wróć do bloga