Stomatologia zachowawcza

Zabiegi z zakresu stomatologii zachowawczej

Zabiegi z zakresu stomatologii zachowawczej polegają na wypełnianiu ubytków będących następstwem próchnicy, urazów mechanicznych lub wad rozwojowych zębów. Dzięki zastosowaniu leczenia zachowawczego mamy możliwość odbudowania zęba i poprawienia jego estetyki. Stomatolodzy Centrum Dentystyki EuroDent korzystają w tym celu z nowoczesnego sprzętu i wysokiej jakości materiałów kompozytowych do wypełnień. Dokładne wykonanie zabiegu odtwarza zewnętrzną strukturę zęba. Miejsce wypełnienia jest zupełnie nie widoczne.

Zabiegi mogą być wykonywane w znieczuleniu powierzchniowym, nasiękowym, przewodowym lub przy użyciu komputera Wand, czyniąc zabieg zupełnie bezbolesnym. Prawidłowo przeprowadzone leczenie zęba zatrzymuje rozwój próchnicy i pozwala pacjentowi uniknąć bardziej skomplikowanych procedur stomatologicznych takich jak na przykład leczenie kanałowe pod mikroskopem. Warto pamiętać, że im wcześniej rozpoczniemy walkę z ubytkami, tym cały proces jest mniej czasochłonny, generuje mniejsze koszty i przynosi lepsze efekty.

Eurodent - centrum dentystyki Kraków

Wypełnienia stosowane przy leczeniu zębów

Wypełnienie zwane potocznie „plombą” to w istocie materiał kompozytowy. Nowoczesne materiały pozwalają dentystom na dobór koloru zbliżonego do barwy zęba oraz poziomu wytrzymałości dopasowanego do tego, z jakim zębem mamy do czynienia (przednim czy trzonowym). Wypełnienia są nakładane warstwowo i utwardzane światłem przy użyciu specjalnej lampy polimeryzacyjnej. Dzięki temu nie trzeba czekać aż materiał zwiąże, a posiłek można zjeść bezpośrednio po wizycie u stomatologa.

Czynnikiem mającym wpływ na wypełnienie jest jego wielkość, rodzaj użytego materiału kompozytowego oraz czasochłonność. W przypadku odbudowy dużych struktur zębów trzonowych, stomatolog odtwarza ich naturalny wygląd oraz szlifuje odbudowane „guzki” zębowe aby nie kolidowały z przeciwstawnym zębem.