Leczenie kanałowe

Objawy wskazujące na potrzebę leczenia kanałowego

Leczenia kanałowe, nazywane również leczeniem endodontycznym, jest konieczne jeśli uszkodzenie zęba jest na tyle głębokie, że bakterie dostają się do tzw. miazgi i wywołują obumieranie zęba i stan zapalny.

W Centrum Dentystyki EuroDent specjalizujemy się przeprowadzaniu tego zabiegu zarówno bez, jak i przy użyciu mikroskopu. Dzięki leczeniu kanałowemu zęba nie musimy go usuwać, co ma wpływ na komfort spożywania posiłków i estetykę. Endodoncja pozwala dłużej cieszyć się uzębieniem nawet w przypadku znaczących ubytków.
Jeżeli ząb posiada ubytki to objawami dającymi wskazanie do konsultacji endodontycznej są:
– bolesność i nadwrażliwość zęba,
– opuchlizna dziąsła,
– ciemnienie zęba,
– osłabienie zęba objawiające się jego pękaniem lub kruszeniem.

Eurodent - centrum dentystyki Kraków

Przebieg leczenia kanałowego

Leczenie kanałowe (endodontyczne) jest procesem wymagającym od stomatologa bardzo dużej dokładności i dobrego wzroku, dlatego podczas leczenia stosuje się specjalne lupy lub mikroskop (mówimy wtedy o leczeniu kanałowym pod mikroskopem). Zabieg poprzedza się prześwietleniem rtg mającym na celu rozpoznania stanu zęba. Kolejnym krokiem jest jego oczyszczenie.

Po oczyszczeniu stomatolog musi odnaleźć kanały zębowe, oczyścić je przy użyciu narzędzi endodontycznych, odkazić. Następnie kanały są osuszane i wypełniane ciekłym materiałem, tzw. gutaperką. Po wykonaniu tych czynności następuje odbudowa widocznej części zęba z materiałów kompozytowych, ewentualnie wykonywana jest korona, której celem jest przywrócenie estetyki i wyglądu naturalnego zęba.
W EuroDent zabiegi endodontyczne są wykonywane w znieczuleniu miejscowym i są bezbolesne. W zależności od zęba i uwarunkowań zabieg może trwać nawet ponad godzinę.

Scroll Top