Periodontologia – Choroby przyzębia

Jakie są przyczyny chorób przyzębia?

Choroby przyzębia zwane również paradontozą mogą być spowodowane wieloma czynnikami. Nie na wszystkie mamy wpływ, ale gwarancją skutecznego leczenia i zapobiegania chorobom dziąseł są wizyty kontrolne i wczesne rozpoznanie. Przyczyną stanów chorobowych przyzębia mogą być w rzadkich przypadkach czynniki genetyczne, ale najczęściej są to długotrwałe, nieleczone stany zapalne dziąseł.

Każdy stan zapalny w organizmie jest niekorzystny dla naszego zdrowia i świadczy o obecności czynników z którymi walczy nasz organizm. Stany zapalne dziąseł świadczą o rozwinięciu się zapalenia bakteryjnego, które może mieć wpływ nawet na układ sercowo-naczyniowy. Największy wpływ na utratę zębów wskutek chorób przyzębia ma zła higiena, wiek, otyłość, palenie papierosów oraz cukrzyca.

Eurodent - centrum dentystyki Kraków
Jak zapobiegać chorobom przyzębia? Jak zapobiegać paradontozie?

Podstawową czynnikiem ochrony tak naszych zębów jak i dziąseł jest codzienna higiena. Mycie zębów po posiłkach i unikanie słodkich przekąsek zmniejsza znacząco ryzyko. Niezwykle ważne są wizyty kontrolne u dentysty i wykonywanie higienizacji co najmniej raz do roku, a w przypadku skłonności do odkładania się kamienia nazębnego raz na pół roku. Podczas zabiegu usuwany jest kamień nazębny, biofilm bakteryjny i osady. Zalecana jest również fluoryzacja.

Eurodent - centrum dentystyki Kraków
Jakie inne zabiegi są wykonywane w ramach periodontologii?

 

Innymi, a równie ważnymi zabiegami periodontologicznymi w obrębie jamy ustnej są:

  • usuwanie zgrubień, guzków i narośli;
  • podcięcie wędzidełka;
  • przedłużanie korony zęba poprzez odsłonięcie twardych tkanek zęba;
  • gingiwoplastyka czyli korekta dziąsła wokół zęba;
Eurodent - centrum dentystyki Kraków