Bonding zębów

Co to jest bonding zębów?

Bonding zębów to nieinwazyjna metoda odbudowy uzębienia, która polega na pokryciu zęba cienką warstwą kompozytu z żywicy. Dzięki niej w niezwykle prosty i skuteczny sposób można nadać zniekształconym lub złamanym koronom estetyczny wygląd. Pozwala też na pozbycie się przebarwień, które mogą powstać na skutek spożywania dużej ilości kawy czy palenia papierosów. Największą zaletą bondingu jest to, że różnica w wyglądzie uzębienia dostrzegalna jest natychmiast. Zabieg ten umożliwia więc uzyskanie pięknego białego uśmiechu już w trakcie jednej wizyty stomatologicznej.

Kiedy można zdecydować się na bonding?

Bonding zębów rekomendowany jest w przypadku niewielkich problemów z uzębieniem. Można dzięki niemu odbudować nierówne, pęknięte lub złamane korony. Zabieg polega na zamaskowaniu tego przy pomocy żywicy kompozytowej. Bonding daje również doskonałe efekty jeśli pacjent chce zmniejszyć lub całkowicie pozbyć się diastemy czy innych nieestetycznych szpar pomiędzy zębami. Zabieg ten jest też doskonałym rozwiązaniem w przypadku przebarwień, więc polecamy go każdemu, kto chce by jego uśmiech znowu był biały. Technika ta jest nieinwazyjna, wymaga jedynie drobnych preparacji zęba.

Warto jednak pamiętać, że bonding można wykonać jedynie na zdrowych zębach. Obecność zmian próchniczych oraz chorób przyzębia jest bezwzględnym przeciwwskazaniem. Zabiegu nie poleca się też osobom cierpiącym na bruksizm, czyli nawykowe zgrzytanie zębami.

Przebieg procedury

Podczas bondingu zębów stomatolog wykonuje następujące czynności:

  • dokładne oczyszczenie powierzchni zębów,
  • przygotowanie zęba do procedury przy pomocy kwasu oraz płukanie,
  • dobór odcienia materiału kompozytowego do zębów,
  • nałożenie żywicy na wypreparowaną powierzchnię,
  • naświetlanie materiału lampą stomatologiczną.

Procedura trwa 30-60 minut. W jej trakcie szkliwo zębów pacjenta poddawane są jedynie delikatnemu wytrawianiu, więc zabieg w żaden sposób nie wpływa na ich strukturę. Zapraszamy do umówienia się na bonding zębów w naszej klinice w Krakowie.