Stomatologia dziecieca w Krakowie

Dziecko u dentysty – dlaczego warto postawić na stomatologa dziecięcego?

Z oferty naszego gabinetu mogą skorzystać także mali pacjenci w każdym wieku. Odwiedzanie kliniki od wczesnych lat życia ułatwia wyrobienie zdrowych nawyków w zakresie dbania o zęby, dlatego warto skorzystać z tej możliwości. Wizyty w naszym centrum dentystycznym zlokalizowanym w Krakowie można umówić poprzez kontakt telefoniczny, formularz na stronie internetowej, e-mail i osobiście w placówce.

Czy trzeba leczyć mleczne zęby?

Wbrew powszechnej opinii dbanie o stan mleczaków jest kwestią niezwykle istotną. Nie tylko wyrabia to korzystne nawyki w zakresie stomatologii, ale również może zwiększać szanse na dobry stan stałych zębów. Zapobieganie próchnicy zmniejsza ryzyko przedwczesnej utraty mleczaków, co mogłoby prowadzić również do rozwoju wad zgryzu oraz wpłynąć na pogorszenie estetyki uśmiechu.

Dentysta dla dzieci w Krakowie

Wybierając się do stomatologa, należy zwrócić uwagę na to, czy gabinet dentystyczny posiada w ofercie usługi z zakresu pedodoncji. Jest to ważne, ponieważ leczenie zębów u dzieci różni się znacznie od zabiegów wykonywanych u dorosłych.

Istotnym zagadnieniem jest odpowiednie podejście stomatologa do małych pacjentów, aby nie wytworzyć w nich dyskomfortu lub strachu przed wizytami. Mogłoby to bowiem skutkować zaniedbaniem odwiedzania gabinetu dentystycznego w przyszłości oraz szybko postępującym pogorszeniem stanu jamy ustnej.

Dlatego rzeczą ważną jest, aby wybrać klinikę, która świadczy usługi stomatologii dziecięcej oraz zatrudnia osoby posiadające doświadczenie w pracy z małymi pacjentami.

Stomatologia dziecięca – zakres usług

W ramach pedodoncji możemy zaoferować różne usługi, które w głównej mierze zabezpieczają zęby przed próchnicą i nie tylko. Wykonujemy więc m.in. lakowanie. Jest to zabieg dentystyczny, który polega na wypełnianiu bruzd na zębach specjalną substancją. Uzupełnienie szczelin sprawia, że nie gromadzą się w nich zanieczyszczenia mogące prowadzić do rozwoju bakterii i powstania próchnicy. Zaleca się wykonywanie zabiegu lakowania co 6 miesięcy.

Oferta dentystyczna skierowana do małych pacjentów obejmuje też fluoryzację, a także lakierowanie. Polega ono na pokrywaniu zębów preparatem, który zapewnia długotrwałe dostarczanie fluoru. Dbanie o regularne wykonywanie tego rodzaju zabiegów sprawia, że dzieci oswoją się z przestrzenią gabinetu dentystycznego oraz zwiększy szansę na wyrobienie zdrowych nawyków samodzielnego dbania o uzębienie.

Leczenie dentystyczne małych pacjentów

Do zakresu naszej oferty pedodontycznej zalicza się także wypełnianie ubytków w zębach mlecznych z użyciem takich preparatów jak Fuji oraz Gradia. Wykonujemy również opatrunki na zębie stałym.

W celu zachowania dobrego stanu zdrowia uzębienia u dzieci oferujemy także wykonanie zabiegu lapisowania. Polega on na pokryciu mleczaków specjalnym preparatem stomatologicznym – w większości przypadków jest to azotan srebra – w celu zahamowania rozwoju próchnicy. Ponadto wpływa na wzmocnienie zębów oraz wykazuje działanie bakteriobójcze. Trwa kilka minut, a także nie wiąże się z doznaniami bólowymi.

Ponadto pendodoncja zapewnia pomoc podczas ząbkowania oraz związanych z nim zaburzeń. Obejmuje również profilaktykę dotyczącą chorób błony śluzowej, a także wad zgryzu.

Stomatolog dziecięcy – zabiegi

W niektórych przypadkach może zajść potrzeba wykonania nieco bardziej skomplikowanych zabiegów. W ofercie naszego gabinetu stomatologicznego dostępna jest więc amputacja miazgi w zębie mlecznym.

Proces ten wykonywany jest w przypadku wystąpienia zapalenia miazgi lub jej odsłonięcia i składa się z dwóch etapów. Jego zastosowanie sprzyja ochronie mleczaków przed pojawieniem się próchnicy. Aby stwierdzić, czy zachodzi konieczność wykonania amputacji, dentysta dziecięcy przeprowadza niezbędny wywiad.

Klinika stomatologii dziecięcej w Krakowie

Na wizyty w naszym centrum stomatologicznym można umawiać się od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00 – 20.00 oraz w soboty między 9.00 a 15.00. W ofercie dostępne są różne zabiegi dentystyczne skierowane do dzieci.

Czym jest pedodoncja?

Dentysta dziecięcy to osoba, która nie tylko ma odpowiednie podejście do pracy z dziećmi i doświadczenie w tym zakresie. Warto wiedzieć, że stomatologia dziecięca, inaczej pedodoncja (lub dentystyka dziecięca), to odrębna specjalizacja w stomatologii, skupiająca się na profilaktyce oraz leczeniu chorób zębów dziecięcych. Powstała dlatego, że  zęby i jama ustna dzieci i młodzieży w wieku rozwojowym różnią się od tych, które mają dorośli.

Pedodoncja zajmuje się m.in.:
• ząbkowaniem i jego zaburzeniami,
• leczeniem zębów mlecznych,
• leczenie stałych zębów niedojrzałych,
• profilaktyka próchnicy, wad zgryzu i chorób błony śluzowej.

Stomatolog dziecięcy wykonuje takie zabiegi jak np.

• lakierowanie (powlekanie zębów substancją długotrwale dostarczająca fluor do tkanki zębowej);
• lakowanie (uzupełnianie bruzd występujących naturalnie w zębach preparatem zabezpieczającym je przed próchnicą);
• fluoryzacja.

Eurodent - centrum dentystyki Kraków