Zastosowanie mikroskopu w leczeniu kanałowym

04-03-2020

Nowoczesna metoda leczenia kanałowego zębów z wykorzystaniem mikroskopu jest coraz częściej stosowana w gabinetach stomatologicznych. Dowiedz się, na czym polega zastosowanie mikroskopu w leczeniu endodontycznym.

Mikroskop umożliwia wielokrotne powiększenie i podświetlenie obszaru leczonego zęba, dzięki czemu możliwa jest precyzyjna praca w polu zabiegowym o średnicy zaledwie 1 milimetra. Dzięki takiemu powiększeniu lekarz stomatolog może dostrzec to, co nie jest widoczne gołym okiem, czyli m.in. anomalie w budowie kanałów, uszkodzenia i perforacje, a następnie przy użyciu odpowiednich instrumentów dokładnie wykonać zabieg. System korzeniowy jest udrażniany na całej długości, a także płukany i nawilżany, by usunąć niepotrzebne tkanki. Po dokładnym wyczyszczeniu następuje szczelne wypełnienie kanałów korzeniowych tzw. gutaperką. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym, a pacjent znajduje się w pozycji leżącej. Mikroskop umiejscowiony jest na specjalnym wysięgniku ponad głową pacjenta.

 

Jakie są wskazania do leczenia kanałowego pod mikroskopem?

Leczenie ednodontyczne pod mikroskopem jest szczególnie wskazane w przypadkach trudnych, nietypowych oraz kiedy tradycyjne leczenie kanałowe nie przyniosło zamierzonego efektu. Wskazaniami do tego typu leczenia są także:

 

Dlaczego warto zdecydować się na leczenie endodontyczne pod mikroskopem?

Tradycyjne leczenie kanałowe jest bardzo inwazyjne. Wymaga przeprowadzenia wielu zabiegów, może powodować ból i powikłania. Kanały oraz odgałęzienia kanałów nie są widoczne gołym okiem, dlatego ich prawidłowe wypełnienie stanowi duży problem. Wprowadzenie mikroskopu do stomatologii zrewolucjonizowało leczenie chorób miazgi zęba, zdecydowanie zwiększając skuteczność podejmowanego leczenia. Dzięki nowoczesnej diagnostyce 3D i leczeniu endodontycznemu z mikroskopem w wielu przypadkach można uratować zęby, które wcześniej nadawały się do usunięcia. W przeciwieństwie do tradycyjnego leczenia endodoncyjnego, które wymaga wielu wizyt w gabinecie, zabieg przy użyciu mikroskopu często jest jednorazowy. Dzięki nowoczesnej metodzie leczenia kanałowego pod mikroskopem wiele problemów stomatologicznych może zostać rozwiązanych już podczas jednej wizyty. Dokładność wykonania zabiegu leczenia kanałowego jest kluczowa dla zdrowia pacjenta i jego zadowolenia z leczenia.

 

Decydując się na leczenie kanałowe najlepiej wybierać gabinety renomowane gabinety, w których pracują uznani specjaliści i które dysponują precyzyjnym sprzętem optycznym wspomagającym leczenie. W Centrum Dentystyki Eurodent wykorzystywane są nowoczesne mikroskopy niemieckiej firmy KAPS, które dzięki znakomitej optyce i magnetycznemu systemowi balansowania Free Motion zapewniają stabilny obraz umożliwiający wykonanie zabiegu z najwyższą możliwą dokładnością

Wróć do bloga