Tkanki miękkie w jamie ustnej

10-02-2021

Jama ustna jest początkowym odcinkiem przewodu pokarmowego. Pełni ona wiele różnych funkcji. Organizm człowieka tworzą 4 podstawowe rodzaje tkanek. Należą do nich tkanka łączna, tkanka nabłonkowa, tkanka nerwowa i tkanka mięśniowa. Tkanki powstają z komórek organizmu i tworzą poszczególne narządy. Wyjaśniamy, do jakich tkanek zalicza się tkanka miękka i jakie pełni funkcje w jamie ustnej.

Jak zbudowana jest jama ustna?

Jama ustna to nie tylko zęby, o których zdrowie troszczymy się najbardziej. To także inne struktury tworzące początkowy odcinek przewodu pokarmowego, który jest niezwykle ważny ze względów na funkcje, jakie pełni. Dzięki prawidłowemu funkcjonowaniu jamy ustnej możemy m.in. przeżuwać i połykać pokarmy, odczuwać smak, mówić wyraźnie. Budowa jamy ustnej uwzględnia m.in.:

Co to jest tkanka miękka?

Tkanki miękkie to dość specyficzne rodzaje tkanek. Pełnią one funkcję łącznika oraz otaczają narządy tworzące ludzki organizm, a także wspierają ich prawidłowe funkcjonowanie. Do grupy tkanek miękkich zaliczamy tkankę mięśniową, tkankę łączną, tkankę nerwową oraz tkankę nabłonkową. Tkanka miękka i inne rodzaje tkanek zbudowane są z komórek. Występują w całym organizmie. Zdrowie tkanek miękkich jest równie ważne jak zdrowie zębów. Coraz częściej w gabinecie stomatologicznym wstępnie diagnozowane są zmiany nowotworowe oraz zmiany przednowotworowe dotyczące właśnie tkanek miękkich.

Jakie tkanki miękkie występują w jamie ustnej?

Do tkanek miękkich jamy ustnej zaliczamy np. nabłonek wielowarstwowy płaski, który ją wyścieła, chroniąc całe wnętrze jamy ustnej oraz zbudowany z tkanki mięśniowej język. Tkanka miękka znajduje się także wewnątrz zębów, tworząc miazgę zębową.

Choroby tkanek miękkich jamy ustnej

Tkanki miękkie w jamie ustnej narażone są na działanie wielu czynników drażniących. Mają także ciągły kontakt z chorobotwórczymi bakteriami i innymi patogenami, które powodują m.in. przewlekłe stany zapalne dziąseł oraz przyzębia. Schorzenia tkanek miękkich w jamie ustnej wymagają diagnostyki dentystycznej oraz leczenia, bo mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia. Rozbudowana sieć naczyń krwionośnych w tkankach miękkich ułatwia przenikanie bakterii do krwiobiegu, co jest ogromnym zagrożeniem dla zdrowia. Z tego względu dbanie o jamę ustną powinno uwzględniać kompleksowe działania, które mają na celu ochronę zębów przed próchnicą, ochronę dziąseł i przyzębia przed stanami zapalnymi oraz ochronę nabłonka wyściełającego jamę ustną przed toksycznymi substancjami m.in. znajdującymi się w alkoholu i papierosach.

Wróć do bloga