Co to jest Stomatologia Cyfrowa lub Protetyka Cyfrowa ?

08-06-2022

Stomatologia cyfrowa CAD/CAM to nowoczesność. Dzięki skanerowi wewnątrzustnemu można wykonać szereg prac protetycznych bez wykonywania tradycyjnych wycisków. Pobieranie wycisków jest nieprzyjemne dla pacjenta i wymaga dużej wprawy od lekarza. Drobny błąd oznacza niedokładnie wykonaną pracę protetyczną, a to niesie za sobą konsekwencje dopasowywania jej i stratę czasu.

Dokładność 

Skaner dentystyczny jest narzędziem o dokładności przekraczającej znacznie dokładność wycisków. Program skanera dentystycznego sam wskazuje lekarzowi czy wykonuje skanowanie poprawnie i co powinien poprawić. Dla pacjentów oznacza to większy komfort, mniej czasu spędzonego na fotelu i lepiej wykonaną pracę protetyczną.

Co można wykonać dzięki stomatologii cyfrowej CAD/CAM ?

Prawie wszystkie prace protetyczne, od niewielkich prac typu Inlay, Onlay i Overlay poprzez Korony zębowe, Mosty aż do kompletnych protez zębowych. Innym przykładem wykorzystania techniki cyfrowej może być wykonywanie nakładek ortodontycznych lub służących do wybielania zębów.

Jaki jest czas wykonania prac protetycznych ?

Protetyka cyfrowa oznacza krótki czas wykonania prac, ponieważ zeskanowane prace są wysyłane do pracowni protetycznej przez Internet, a frezarka lub drukarka 3D wykonuje je szybciej niż człowiek.

Jaka jest trwałość prac protetycznych wykonywanych cyfrowo ?

Trwałość prac jest podobna do tych wykonywanych tradycyjnie. Zależy to też od użytych materiałów i wyboru pacjenta. Za lepszą trwałością przemawia jednak większa dokładność wykonania pracy, ponieważ ta ma znaczenie przy dopasowaniu do innych zębów i może ograniczać ścieranie materiału kompozytowego.

Wróć do bloga