Recesja dziąseł. Jak temu zapobiegać ?

25-01-2022

Recesja dziąseł (cofanie się lub zanik dziąsła) to problem który dotyka wielu osób. Stosunkowo łatwo go rozpoznać, ponieważ widać że dziąsła odsuwają się, odsłaniając zęby, które przez to wydają się dłuższe. Problem pojawia się wtedy gdy na wierzch wychodzą korzenie zębów, które są nie osłonięte szkliwem, a przez to nadwrażliwe i podatne na uszkodzenie. Recesja dziąseł ma wiele przyczyn i jest wiele możliwości zapobiegania jej pogłębianiu i leczenia już dużych zmian.

Jakie są przyczyny recesji dziąseł ? 

Przyczyn powstawania recesji dziąseł jest wiele, może do niej prowadzić:

Jak temu zapobiegać ? Jak leczyć ?

Najważniejsze w zapobieganiu recesji dziąseł są wizyty kontrolne. Lekarz dentysta łatwo rozpozna problem, przedstawi zalecenia lub skieruje do specjalisty w zakresie leczenia chorób przyzębia czyli periodontologii.

Jeżeli chcemy uniknąć problemu recesji lub jest on niewielki, wystarczy dbać o higienę w należyty sposób i co najmniej raz w roku wykonywać zabieg higienizacji, który usunie kamień i płytkę bakteryjną. Warto zastosować szczoteczkę soniczną i dbać o regularną wymianę końcówki. Zużyta szczotka może uszkadzać dziąsła wywołując krwawienia i stany zapalne.

W cięższych przypadkach konieczne jest leczenie przez specjalistę periodontologa. Dobiera on metodę leczenia w zależności od przyczyny i stanu choroby. Od antybiotykoterapii i skalingu poddziąsłowego (kiretaż) do zabiegów z zakresu chirurgii śluzówkowo-dziąsłowej, która pozwala na odtworzenie zanikającego dziąsła. Zabiegi wykonywane są ze znieczuleniem, a proces gojenia trwa około tydzień.

Na załączonym zdjęciu widać stan przed (po lewej) i po zabiegu odbudowy dziąsła.

 

Wróć do bloga