Próchnica u dzieci. Czy trzeba leczyć mleczaki?

08-04-2021

Próchnica u dzieci jest bardzo poważnym problemem. Rodzicom często wydaje się, że zęby mleczne nie wymagają leczenia, bo są zastępowane zębami stałymi. To błędne i niezwykle szkodliwe rozumowanie. Nieleczone zęby mleczne zagrażają ogólnemu zdrowiu dziecka oraz mają negatywny wpływ na mające się dopiero pojawić zęby stałe. Wyjaśniamy, dlaczego maluchy mają próchnicę.

O zdrowie zębów mlecznych trzeba dbać, zanim się jeszcze pojawią

Zgodnie ze statystykami ponad 40% dzieci w wieku przedszkolnym ma poważne problemy z uzębieniem. Próchnica dotyczy też sporego odsetka niemowląt. Stan zębów mlecznych jest bardzo ważny dla rozwoju dziecka oraz jego ogólnego stanu zdrowia, bo bakterie powodujące próchnicę mogą doprowadzić do zakażeń poza jamą ustną oraz osłabiają organizm, prowadząc do spadku odporności. Próchnica mleczaków powoduje także osłabienie zawiązków zębów stałych, prowadzi do stanów zapalnych śluzówki oraz wpływa w negatywny sposób na naukę żucia pokarmów. Z tego względu wskazane są kontrolne wizyty u stomatologa dziecięcego od momentu, gdy pojawią się pierwsze mleczaki. Przyzwyczajanie malucha do badań stomatologicznych pozwala nie tylko kompleksowo zadbać o stan jego uzębienia i stan zdrowia, ale także jest sposobem na uniknięcie dentofobii, której przyczyną jest często pierwsza i od razu związana z borowaniem zęba lub jego ekstrakcją wizyta u dentysty. Jeszcze zanim pojawią się mleczaki, należy czyścić dziecku dziąsła za pomocą przegotowanej wody i specjalnej szczoteczki lub wacika. Od momentu pojawienia się pierwszego zęba mlecznego trzeba stosować odpowiednio dobraną do wieku malucha pastę do zębów.

Dlaczego dzieci mają próchnicę?

Przyczyną próchnicy u dzieci są zaniedbania rodziców, które obejmują nie tylko brak codziennej higieny jamy ustnej, ale także podawanie dziecku niewłaściwych pokarmów i napojów. Złe nawyki żywieniowe, czyli przedłużające się nocne karmienie, podawanie zbyt dużej ilości słodkich soków oraz słodyczy to powszechne błędy rodziców, które skutkują próchnicą zębów mlecznych. Pierwsza wizyta u stomatologa jest zalecana już na etapie ząbkowania, bo pozwala wykryć nie tylko próchnicę, ale także problemy związane np. z nieprawidłowym wyrzynaniem się zębów mlecznych. Wybór stomatologa ma ogromne znaczenie, bo udając się do gabinetu przyjezdnego dzieciom, zyskujemy pewność, że wizyty u dentysty nie będą wiązały się z dyskomfortem i strachem dziecka. W naszym gabinecie stomatologicznym zajmujemy się leczeniem zębów dorosłych oraz dzieci. Wiemy, jak postępować, aby dziecko nie kojarzyło stomatologa z nieprzyjemnymi zabiegami oraz od najmłodszych lat cieszyło się pięknym i zdrowym uśmiechem.

Wróć do bloga