Próchnica a nieświeży oddech. Czy to się łączy?

09-07-2021

Nieświeży oddech jest niezwykle kłopotliwym problemem, ponieważ utrudnia kontakty towarzyskie, jest przyczyną kompleksów i przeszkadza w codziennym życiu. Halitoza jest jednym z częściej zgłaszanych problemów w gabinecie stomatologicznym. Warto jednak pamiętać, że przyczyną tego zjawiska często jest niewłaściwa higiena jamy ustnej. Niedokładne mycie zębów albo brak regularności mogą się z kolei przekładać nie tylko na nieświeży oddech, ale również na choroby zębów. Czy nieświeży oddech może być objawem próchnicy?

Jakie są przyczyny nieświeżego oddechu? 

Wyróżnić możemy wiele przyczyn nieświeżego oddechu. Halitoza nie zawsze oznacza problemy zdrowotne. Przyczyn można doszukiwać się na przykład w diecie. Mowa tutaj o piciu kawy i alkoholu oraz jedzeniu czosnku czy cebuli. Na nieświeży oddech często skarżą się również osoby palące papierosy. Halitoza może iść w parze z suchością jamy ustnej oraz zaburzeniami układu pokarmowego (na przykład refluks przełyku albo zespół złego wchłaniania), infekcjami dróg oddechowych (angina) czy nalotem na grzbiecie języka.

Często jednak zdarza się też tak, że nieświeży oddech łączy się z problemami stomatologicznymi. Wiele osób skarżących się na halitozę niedokładnie myje zęby. Nieświeży oddech może również świadczyć o chorobach zębów i przyzębia, na przykład próchnicy. Osoby cierpiące na halitozę często mają zdiagnozowaną również paradontozę albo zapalenie dziąseł. Jeżeli ubytki zostały nieszczelnie wypełnione podczas wizyty w gabinecie stomatologicznym, nieświeży oddech również może dokuczać pacjentowi.

Jak sobie z tym radzić? 

Sposób radzenia sobie z nieświeżym oddechem zależy od tego, jaka jest jego przyczyna. Kluczowa jest  jednak staranna higiena jamy ustnej. Zęby należy myć minimum dwa razy dziennie, a najlepiej po każdym posiłku. Istotne są również regularne wizyty kontrolne u dentysty. Dzięki temu ewentualne choroby zostaną zdiagnozowane szybko, a w razie potrzeby wykonane również zabiegi z zakresu stomatologii zachowawczej, które pozwolą nie tylko na pozbycie się problemu nieświeżego oddechu, ale również wypełnienie ubytków będących następstwem próchnicy.

Warto również zwrócić uwagę na dietę i zmniejszyć ilość produktów, które mają wpływ na pojawianie się nieprzyjemnego oddechu. Owoce i warzywa (przede wszystkim ogórki, jabłka, marchew, seler naciowy i cytrusy) działają oczyszczająco i przeciwdziałają odkładaniu się płytki nazębnej, dlatego warto uwzględniać je w swojej diecie.

Wróć do bloga