Periodontologia – Choroby przyzębia
Jakie są przyczyny chorób przyzębia?
Choroby przyzębia zwane również paradontozą mogą być spowodowane wieloma czynnikami. Nie na wszystkie mamy wpływ, ale gwarancją skutecznego leczenia i zapobiegania chorobom dziąseł są wizyty kontrolne i wczesne rozpoznanie. Przyczyną stanów chorobowych przyzębia mogą być w rzadkich przypadkach czynniki genetyczne, ale najczęściej są to długotrwałe, nieleczone stany zapalne dziąseł.
Każdy stan zapalny w organizmie jest niekorzystny dla naszego zdrowia i świadczy o obecności czynników z którymi walczy nasz organizm. Stany zapalne dziąseł świadczą o rozwinięciu się zapalenia bakteryjnego, które może mieć wpływ nawet na układ sercowo-naczyniowy. Największy wpływ na utratę zębów wskutek chorób przyzębia ma zła higiena, wiek, otyłość, palenie papierosów oraz cukrzyca.
Jak zapobiegać chorobom przyzębia? Jak zapobiegać paradontozie?
Podstawową czynnikiem ochrony tak naszych zębów jak i dziąseł jest codzienna higiena. Mycie zębów po posiłkach i unikanie słodkich przekąsek zmniejsza znacząco ryzyko. Niezwykle ważne są wizyty kontrolne u dentysty i wykonywanie higienizacji co najmniej raz do roku, a w przypadku skłonności do odkładania się kamienia nazębnego raz na pół roku. Podczas zabiegu usuwany jest kamień nazębny, biofilm bakteryjny i osady. Zalecana jest również fluoryzacja.
Jakie inne zabiegi są wykonywane w ramach periodontologii?
Innymi, a równie ważnymi zabiegami periodontologicznymi w obrębie jamy ustnej są:
- usuwanie zgrubień, guzków i narośli;
- podcięcie wędzidełka;
- przedłużanie korony zęba poprzez odsłonięcie twardych tkanek zęba;
- gingiwoplastyka czyli korekta dziąsła wokół zęba;