Implanty zębowe
Czym jest implant zębowy?
Implantologia to nauka, dzięki której stomatolodzy są w stanie odtworzyć zęby utracone w wyniku urazu, uszkodzenia lub niewłaściwego dbania o higienę jamy ustnej. Implanty zębowe stają się coraz bardziej dostępnym, a przez to stale zyskującym na popularności sposobem na uzupełnienie brakujących zębów.
Implant zębowy (wszczep dentystyczny) jest fundamentem dla nowego zęba. Wkręt wykonany z wysokiej jakości tytanu wprowadza się w strukturę kostną szczęki lub żuchwy i stanowi on podstawę dla korony protetycznej zęba. Implant nie różni się wyglądem od prawdziwych zębów i pełni takie same funkcje. Alternatywą dla implantów tytanowych są wszczepy cyrkonowe (ceramiczne). W naszym Centrum Dentystyki specjaliści zaproponują indywidualnie dopasowane rozwiązanie implantologiczne, przeprowadzą zabieg oraz zapewnią opiekę pozabiegową.
Wskazania do leczenia implantologicznego
Implanty są wskazane dla osób które:
– mają braki pojedynczych zębów,
– mają rozległe braki lub bezzębie uniemożliwiające wykonanie mostów protetycznych,
– wymagają stabilizacji ruchomych protez,
– nie tolerują tradycyjnych rozwiązań stosowanych w protetyce – protez całkowitych lub częściowych.
Zabiegi implantacji zębów przeprowadzane są od kilkudziesięciu lat, a więc nie są one nowością. Dzięki wzrostowi popularności tej metody wielokrotnie udoskonalano materiały oraz metody implementacji. Centrum Dentystyki EuroDent korzysta z najnowszych osiągnięć technicznych, a do Państwa dyspozycji są specjaliści, którzy na bieżąco uzupełniają swoją wiedzę w zakresie najnowszych technik implantacyjnych.
Jakie są przeciwwskazania do leczenia implantologicznego?
Przed zabiegiem wszczepienia implantu wykonywana jest dokładna diagnostyka, której podstawą jest zdjęcie pantomograficzne lub tomografia. Dzięki temu lekarz może dokładnie ocenić, czy nie ma przeszkód do implementacji.
Czynnikami decydującymi o tym, czy w przypadku danej osoby można stosować implantację zębów, są:
• ogólny stan zdrowia pacjenta; leczenia implantologicznego nie stosuje się (lub stosuje się, ale warunkowo, po skonsultowaniu ze specjalistą) w przypadku osób chorych na cukrzycę, osteoporozę, choroby przyzębia, choroby psychiczne, bruksizm, choroby wyniszczające organizm (takie jak np. AIDS czy nowotwory);
• przyjmowane leki;
• higiena jamy ustnej.
Jak wygląda proces leczenia implantologicznego?
Przed rozpoczęciem leczenia implantologicznego prowadzący je lekarz musi przede wszystkim upewnić się, że kość, w którą wszczepiany ma być implant jest zdrowa. Jeśli jest inaczej i w miejscu utraty zęba struktura kostna szczęki lub żuchwy uległa zbyt dużemu zanikowi, należy przeprowadzić zabieg regeneracji poprzedzający implantację. Jeżeli jednak kości są zdrowe, można przystąpić od razu do zabiegu, w trakcie którego w pierwszej kolejności wiercony jest otwór na tytanowy wkręt – implant.
Zabieg może trwać do dwóch godzin i przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym. Po wykonaniu implantu następuje okres gojenia trwający kilka miesięcy. W tym czasie następuje adaptacja nowej tkanki i wbudowanie się implantu w kość. Po tym okresie można osadzić koronę zęba, która jest mocowana na specjalnej śrubie łącznikowej.