Kiedy ząb kwalifikuje się do usunięcia?

08-07-2020

Stomatologia cały czas się rozwija, a dentyści potrafią już wyleczyć coraz więcej chorób zębów. Mimo to zdarza się, że ząb może wymagać usunięcia, czyli inaczej ekstrakcji. W jakich sytuacjach jest to konieczne? Jakie są wskazania i przeciwwskazania do usunięcia zęba?

Kiedy trzeba usunąć ząb?

Początki stomatologii polegały głównie na usuwaniu zębów – był to wówczas jedyny sposób na pozbycie się bólu. Dziś większość zębów da się wyleczyć. Są jednak sytuacje, kiedy ekstrakcja jest ostateczną i jedyną opcją. Jakie?

Kiedy nie można dokonać ekstrakcji?

Oprócz przypadków, gdzie usunięcie zębów jest konieczne, są też sytuacje, kiedy nie jest to wskazane, a czasem nawet jest niemożliwe. Do sytuacji takich należą z pewnością wszelkie zmiany nowotworowe w jamie ustnej lub jej pobliżu. Gdy ząb znajduje się zbyt blisko naczyniaka krwionośnego lub guza nowotworowego, jego usunięcie jest bezwzględnie niewskazane. Innymi przeciwwskazaniami do ekstrakcji zęba, na które koniecznie musi zwrócić uwagę dentysta przed podejściem do zabiegu, mogą być: białaczka, opryszczka, szczękościsk, anemia, choroby tarczycy, skaza krwotoczna, cukrzyca czy choroby serca. Dlatego tak istotne jest przeprowadzenie dokładnego wywiadu z pacjentem jeszcze przed podjęciem ostatecznej decyzji o usunięciu zęba.

Wróć do bloga