Stomatologia cały czas się rozwija, a dentyści potrafią już wyleczyć coraz więcej chorób zębów. Mimo to zdarza się, że ząb może wymagać usunięcia, czyli inaczej ekstrakcji. W jakich sytuacjach jest to konieczne? Jakie są wskazania i przeciwwskazania do usunięcia zęba?
Początki stomatologii polegały głównie na usuwaniu zębów – był to wówczas jedyny sposób na pozbycie się bólu. Dziś większość zębów da się wyleczyć. Są jednak sytuacje, kiedy ekstrakcja jest ostateczną i jedyną opcją. Jakie?
Martwica lub zgorzel miazgi zębowej – gdy niemożliwe jest przeprowadzenie prawidłowego leczenia, a obecne już są bakterie, przez które dochodzi do rozpadu tkanek. Nieusunięta zgorzel może być poważnym zagrożeniem dla zdrowia.
Urazy mechaniczne – konieczność ekstrakcji zęba może nastąpić także po urazie mechanicznym. Zanim zapadnie jednak decyzja o usunięciu, stomatolog dokona dokładnych oględzin zęba i jamy ustnej, a w razie potrzeby wykona zdjęcie rentgenowskie. Gdy np. linia złamania zęba przebiega wzdłuż korzeni lub gdy ząb znalazł się w szczelinie złamanej szczęki/żuchwy, kwalifikuje się on do usunięcia.
Korekcja wady zgryzu – zdarza się, że przy wadach zgryzu wymagających np. założenia aparatu ortodontycznego konieczne jest usunięcie jednego lub kilku zębów. Ekstrakcji dokonuje się także w przypadku nadliczbowych, dodatkowych czy zatrzymanych (np. zęby mądrości) zębów w jamie ustnej.
Choroba dziąseł – wszelkie choroby tkanek przyzębia mogące spowodować zapalenie kości, powstawanie ropni czy nawet utratę podparcia kostnego zęba także kwalifikują go do usunięcia.
Silna infekcja – choć większość infekcji spowodowanych przez próchnicę i bakterie da się wyleczyć, może się zdarzyć, że zapalenie będzie tak silne, że żadne antybiotyki już nie działają. Wtedy stomatolog może podjąć decyzję o ekstrakcji zęba, aby nie dopuścić do pogłębienia stanu zapalnego. Jest to absolutnie konieczne na przykład przed zabiegiem chemioterapii, gdzie samo ryzyko rozwinięcia się infekcji jest już groźne dla zdrowia.
Oprócz przypadków, gdzie usunięcie zębów jest konieczne, są też sytuacje, kiedy nie jest to wskazane, a czasem nawet jest niemożliwe. Do sytuacji takich należą z pewnością wszelkie zmiany nowotworowe w jamie ustnej lub jej pobliżu. Gdy ząb znajduje się zbyt blisko naczyniaka krwionośnego lub guza nowotworowego, jego usunięcie jest bezwzględnie niewskazane. Innymi przeciwwskazaniami do ekstrakcji zęba, na które koniecznie musi zwrócić uwagę dentysta przed podejściem do zabiegu, mogą być: białaczka, opryszczka, szczękościsk, anemia, choroby tarczycy, skaza krwotoczna, cukrzyca czy choroby serca. Dlatego tak istotne jest przeprowadzenie dokładnego wywiadu z pacjentem jeszcze przed podjęciem ostatecznej decyzji o usunięciu zęba.
Wróć do bloga