Kiedy wdrażane jest leczenie endodontyczne?

18-02-2020

Leczenie endodontyczne, potocznie zwane leczeniem kanałowym, wywołuje u pacjentów lęk i obawę. Tymczasem jest to leczenie całkowicie bezbolesne, a przede wszystkim pozwalające na uratowanie zęba, który w przeciwnym razie musiałby zostać usunięty. Jakie są wskazania do tego typu leczenia i jak ono przebiega dowiesz się, czytając nasz wpis.

Jakie są wskazania do leczenia kanałowego?

Leczenie kanałowe wdraża się w sytuacji, gdy doszło do nieodwracalnego zapalenia miazgi zęba, którego przyczynami są:

Bardzo często nieodwracalnemu zapaleniu miazgi zęba towarzyszą martwica oraz zapalenie tkanek okołowierzchołkowych, czyli otaczających ząb. Wówczas jedynym sposobem jego ocalenia przed wyrwaniem będzie właśnie leczenie kanałowe. Jak przebiega?

Przebieg leczenia kanałowego

Leczenie kanałowe zębów zasadniczo przebiega w trzech etapach. Pierwszym jest diagnostyka niezbędna do tego, aby zweryfikować budowę kanałów w leczonym zębie i jego stan. Zdjęcie RTG pozwoli dentyście zorientować się w przebiegu, ilości oraz ujściu kanałów korzeniowych. Drugi etapem jest oczyszczenie i wypełnienie kanałów, przeprowadzane w znieczuleniu. Przed czyszczeniem stomatolog mierzy długość kanałów endometrem. Wnętrze zęba oczyszcza się pilnikami oraz miazgociągami. Aby usunąć bakterie oraz drobnoustroje wykorzystuje się ozon. Następnie kanały wysusza się i wypełnia się gutaperką oraz uszczelniaczami. W naszej klinice leczenie kanałowe zęba przeprowadzane jest pod mikroskopem. Dzięki nowoczesnemu urządzeniu, wyposażonemu w doskonały system optyczny oraz magnetyczny system balansowania obrazu, pacjent ma pewność dokładnego przeprowadzenia zabiegu. Leczenie kanałowe kończy się wypełnieniem zęba materiałem kompozytowym i założeniem korony protetycznej. W zależności od indywidualnych  uwarunkowań może to być najpierw korona tymczasowa, a dopiero potem korona stała.

Wróć do bloga