Jakie są wskazania do wykonania zdjęcia pantomograficznego?

27-03-2021

W nowoczesnych gabinetach stomatologicznych stosowane są metody diagnostyczne, które pozwalają na szybkie znalezienie przyczyn dolegliwości pacjentów oraz wybór najlepszego sposobu leczenia problemów stomatologicznych. Zdjęcie pantomograficzne pozwala ocenić stan uzębienia oraz otaczających je tkanek. Poznaj najczęstsze wskazania do wykonania zdjęcia pantomograficznego.

Czym jest zdjęcie pantomograficzne?

Zdjęcie pantomograficzne (zdjęcie panoramiczne zębów, zdjęcie rentgenowskie twarzoczaszki, RTG zębów) to jeden z elementów diagnostyki stomatologicznej. Podczas badania wykorzystywane są nowoczesne aparaty rentgenowskie, które pozwalają poznać dokładny stan zębów pacjenta, a także stawów skroniowo-żuchwowych i podstawy zębów, którą stanowią kości żuchwy. Niegdyś w celu wykonania RTG zębów musieliśmy wraz z otrzymanym od stomatologa skierowaniem udać się na badanie do szpitala. Dziś zdjęcie pantomograficzne wykonywane jest w gabinetach stomatologicznych, co stanowi spore ułatwienie i przyśpiesza rozpoczęcie leczenia.

W jakim celu wykonuje się RTG zębów?

Wskazaniem do wykonania zdjęcia pantomograficznego są różne stany patologiczne w jamie ustnej. Jest ono także elementem diagnostyki w przypadku planowania niektórych zabiegów stomatologicznych. Najczęściej zdjęcia pantomograficzne wykonywane są:

Specyficznym rodzajem zdjęcia RTG zębów jest zdjęcie cefalometryczne, które stanowi podstawę diagnostyki wad zgryzu.

W jaki sposób przygotować się do wykonania zdjęcia pantomograficznego?

Wykonanie RTG zębów nie wiąże się z dyskomfortem. Nowoczesne aparaty rentgenowskie są na tyle bezpieczne dla zdrowia, że zdjęcie RTG zębów może być także wykonywane u kobiet w ciąży. Należy jednak poinformować dentystę o potwierdzonej ciąży lub jej podejrzeniu, bo jest to kluczowe nie tylko w przypadku konieczności wykonania zdjęcia pantomograficznego, ale także doboru metod leczenia. Przed wykonaniem zdjęcia nie musimy specjalnie się przygotowywać, dlatego może ono zostać wykonane nawet podczas rutynowej wizyty kontrolnej, jeżeli stomatolog stwierdzi nieprawidłowości lub musi upewnić się w kwestii stawianej diagnozy.

Wróć do bloga