Jak wyleczyć spuchnięte dziąsło ?

20-03-2024

Powodów spuchniętego dziąsła może być wiele. Niektóre przyczyny są niegroźne i łatwo zaradzić objawom, inne wymagają wizyty u specjalisty Periodontologa.
Jeżeli przed zaobserwowaniem opuchlizny lub zaczerwienienia uszkodziłeś dziąsło podczas jedzenia lub szczotkowania zębów, prawdopodobnie nie masz się czym martwić. Wystarczy zadbać o higienę po każdym posiłku i przez kilka dni używać płynu do dezynfekcji jamy ustnej. Jeżeli problem nie ustępuje, powinieneś udać się do lekarza Periodontologa.

Kiedy zgłosić się bezpośrednio do lekarza periodontologa?

Jeżeli widzisz utrzymujące się zaczerwienienie dziąseł, nadwrażliwość zębów, krwawienia dziąseł, ruchomość zębów, odsłonięte szyjki zębowe to bezwzględnie powinieneś skorzystać z konsultacji specjalisty. Czasami ulegając reklamom produktów na nadwrażliwość zębów, pacjenci myślą że rozwiązaniem jest reklamowana pasta do zębów. Warto sprawdzić czy jej zastosowanie jest wystarczające, czy problem nie jest poważniejszy. Doświadczeni lekarze w Centrum Dentystyki Eurodent podczas wizyty kontrolnej rozpoznają problem i wskażą właściwą ścieżkę leczenia.

Jak rozpoznać stan zapalny przyzębia i czy to jest groźne?

Każdy stan zapalny w organizmie świadczy o problemie. W przypadku chorób przyzębia, nieleczony prowadzi do utraty zęba lub zębów. Nawet jeżeli same zęby są zdrowe.
Stan zapalny w lekkiej postaci objawia się zaczerwienieniem dziąsła, bolesnością, mniejszą lub większą opuchlizną. Czasami przyczyna jest błaha i objawy ustępują same lub po płukaniu płynem do higieny jamy ustnej. Jeżeli objawy nie ustępują w ciągu kilku dni, należy umówić się do stomatologa, a najlepiej specjalisty od periodontologii.
Ostry stan zapalny objawia się bolesnością, krwawieniem dziąseł, czasami nawet ruchomością dziąseł. Nieleczony może spowodować recesję dziąsła czyli odsłonięcie szyjek zębów i ich nadwrażliwość na dotyk i zmiany temperatury podczas picia i jedzenia posiłków.

Jak rozpoznać recesję dziąsła?

Recesja dziąsła to cofanie się dziąsła powodujące odsłanianie się szyjek zęba. Może to być spowodowane czynnikami genetycznymi lub długotrwałym stanem zapalnym. Czasami przyczyną może być też leczenie ortodontyczne, ale takie przypadki powinny być zauważone szybko podczas wizyt kontrolnych u ortodonty.
Jeżeli zauważyłeś u siebie że zęby są bardziej odsłonięte przy linii dziąsła, a szczególnie gdy towarzyszy temu ich nadwrażliwość to koniecznie umów wizytę kontrolną u lekarza periodontologa.

 

Wróć do bloga