Jak przygotować dziecko do wizyty u dentysty?

21-02-2020

 

Aby wyrobić w dziecku nawyk regularnego chodzenia do dentysty w dorosłym życiu, warto od najwcześniejszych lat odwiedzać stomatologa. Pierwszy kontakt dziecka z dentystą powinien nastąpić, zanim pociecha skończy rok, kolejny gdy maluch będzie miał około 3 lat.

Podczas pierwszej wizyty specjalista sprawdzi, czy zgryz dziecka układa się prawidłowo i czy nie występują jego wady. Druga wizyta to już wizyta adaptacyjna, podczas której mały pacjent zapozna się z wyposażeniem gabinetu i zostanie poinstruowany, jak prawidłowo szczotkować zęby. Jak przygotować dziecko do wizyty u dentysty, aby w przyszłości nie bało się odwiedzać stomatologa? Sprawdź w naszym wpisie!

Opowiedz swojemu dziecku, jak będzie przebiegać wizyta

Chcąc wyeliminować u swojej pociechy strach przed dentystą warto opowiedzieć mu jeszcze w domu, jak wygląda gabinet i jak będzie przebiegać wizyta. Ważne, aby dziecku gabinet dentystyczny kojarzył się pozytywnie, dlatego w trakcie rozmowy o nim unikaj takich słów jak „ból”, „igła”, „krew”, kojarzących się negatywnie. Warto także mieć pod ręką kolorowe książeczki, które w zabawny sposób pokazują przebieg wizyty i eliminują tym samym strach przed nią. Staraj się odpowiedzieć na wszystkie stawiane przez dziecko pytania w sposób delikatny, a jednocześnie szczegółowy. Wyjaśnij krok po kroku, jakie czynności będą przeprowadzane. Doskonałym pomysłem jest zaaranżowanie mini gabinetu w domu. Zamień fotel na fotel dentystyczny, a z maskotek uczyń pacjentów. Pamiętaj; zabawa to najlepszy sposób na przełamanie strachu!

Wybierz gabinet przyjazny maluchom

Niemniej ważny jest wybór gabinetu, przyjaznego małym pacjentom. Przed udaniem się z dzieckiem do stomatologa sprawdź, czy w gabinecie panuje przyjazna i miła atmosfera. Specjalnie z myślą o małych pacjentach w naszej placówce zaaranżowaliśmy kącik dla najmłodszych, w którym dzieci mogą spokojnie się zaadoptować i oddalić negatywne emocje. Stomatolodzy, wyspecjalizowani w pracy z małymi pacjentami, dbają o ich komfort. Równie istotne jest, aby wizyta była jak najmniej bolesna, dlatego dowiedz się, czy gabinet oferuje metodę znieczulania przy pomocy komputera Wand, alternatywnego dla tradycyjnej strzykawki, często bardzo źle kojarzącej się dzieciom. Wand przypomina długopis, a znieczulenie za jego pomocą jest całkowicie bezbolesne.

Przede wszystkim pamiętaj, aby być cierpliwym i wyrozumiałym. Pozwól dziecku zabrać do gabinetu ulubioną maskotkę, a po wizycie, nagródź je drobną niespodzianką.

Wróć do bloga