Jak można zaoszczędzić pieniądze na higienizacji zębów?

13-10-2022

Dbanie o zdrowie zębów może pomóc w zaoszczędzeniu pieniędzy ! Próchnica, stany zapalne dziąseł i przyzębia, rozwój bakterii w jamie ustnej mają negatywny wpływ na cały organizm. W skrajnych przypadkach może to spowodować nawet zapalenie mięśnia sercowego. Elementem profilaktyki zdrowia jamy ustnej są zabiegi higienizacji zębów które pozwalają na poprawę estetyki i chronią przed poważnymi problemami zdrowotnymi. Czym jest higienizacja zębów i jak często powinniśmy się jej poddawać.

Co to takiego higienizacja zębów?

Codzienne czynności higieniczne, takie jak szczotkowanie zębów, nitkowanie przestrzeni międzyzębowych i płukanie płynami do higieny jamy ustnej nie zabezpieczają na całkowicie przed odkładaniem się osadów z napojów i pożywienia oraz tworzącą się płytka bakteryjną. Płytka bakteryjna, która nazywana jest kamieniem nazębnym, tworzy się zarówno na powierzchni zębów, w przestrzeniach międzyzębowych, jak i poniżej linii dziąseł. Prowadzi do rozwoju bakterii, sprzyja próchnicy oraz chorobom dziąseł i przyzębia, czyli stanom zapalnym prowadzącym do paradontozy. Higienizacja zębów ma na celu usunięcie szkodliwego kamienia nazębnego oraz powodujących kompleksy przebarwień z kawy, herbaty, wina. Pełna higienizacja oznacza takie zabiegi jak skaling, piaskowanie, polerowanie zębów oraz fluoryzację, dzięki której zęby zyskują dodatkową ochronę. Zabiegi te pozwalają w bezpieczny i bezbolesny sposób zadbać o zdrowie i wygląd uzębienia. Zapewniają też redukcję kamienia nazębnego oraz wybielając szkliwo, poprzez usuniecie z jego powierzchni osadów.

Jak często wykonywać higienizację zębów?

Zalecamy, aby poddawać się higienizacji zębów nie rzadziej jak raz w roku. Oczywiście czas ten może być też uzależniony od indywidualnych potrzeb wynikających z szeregu czynników z których niezwykle istotna jest dieta, zwyczaje higieniczne, indywidualne uwarunkowania pacjenta.

Dlaczego higienizacja zębów jest bardzo ważna?

Dostępne dla pacjenta metody dbania o zęby polegające na szczotkowaniu zębów, płukaniu płynami antybakteryjnymi i nitkowaniu przestrzeni międzyzębowych nie zapewniają całkowitej ochrony przed powstawaniem kamienia nazębnego, chociaż oczywiście mają znaczący wpływ na spowolnienie tego procesu. Higienizacja poprawia wygląd naszych zębów, ale przede wszystkim dzięki niej możemy uniknąć nieprzyjemnych powikłań zdrowotnych. Kamień pojawiający się na zębach może doprowadzić do stanów zapalnych i paradontozy, a to oznacza albo bardzo kosztowne leczenie, albo utratę zębów.

Dlaczego higienizacja to oszczędność pieniędzy?

Ogólnie można powiedzieć że troska o zdrowie prowadzi do oszczędności pieniędzy. Zwracamy na to uwagę szczególnie w dzisiejszych czasach, kiedy słowo „oszczędność” bombarduje we wszystkich mediach. Zdrowe zęby to brak wydatków na drogie leczenie, prace protetyczne, to więcej czasu i mniej trosk. Ból zębów może spowodować tak niezdolność do pracy jak i zaprzepaścić nasze wakacje, dlatego polecamy higienizację stomatologiczną zanim pojawią się problemy.

Wróć do bloga