Jak często wykonywać zabiegi higienizacji zębów?

31-03-2021

Dbanie o zdrowie zębów nie ma na celu zachowania jedynie estetycznego wyglądu. Próchnica oraz stany zapalne dziąseł i przyzębia wpływają w negatywny sposób na cały organizm, powodując m.in. zapalenie mięśnia sercowego. Elementem profilaktyki zdrowia jamy ustnej są zabiegi z zakresu higienizacji zębów. Pozwalają one poprawić estetykę uśmiechu, chroniąc jednocześnie przed poważnymi problemami zdrowotnymi. Wyjaśniamy, czym jest higienizacja zębów i jak często powinniśmy się jej poddawać.

Na czym polega higienizacja zębów?

Pomimo codziennego szczotkowania zębów, korzystania z płynów do płukania jamy ustnej i nici dentystycznych na zębach odkładają się osady z napojów i pożywienia oraz tworzy się płytka bakteryjna. To ona jest poważnym problemem, z którym trudno sobie samodzielnie poradzić. Płytka bakteryjna, która nazywana jest kamieniem nazębnym, tworzy się zarówno na powierzchni zębów, w przestrzeniach międzyzębowych, jak i poniżej linii dziąseł. To siedlisko drobnoustrojów sprzyja próchnicy oraz chorobom dziąseł i przyzębia, czyli stanom zapalnym oraz paradontozie. Higienizacja zębów ma na celu usunięcie szkodliwego kamienia nazębnego oraz powodujących kompleksy przebarwień z kawy, herbaty, wina. Uwzględnia ona skaling, piaskowanie, polerowanie zębów oraz fluoryzację, dzięki której zęby zyskują dodatkową ochronę. Zabiegi te pozwalają w bezpieczny i bezbolesny sposób zadbać o zdrowie i wygląd uzębienia, zapewniając redukcję kamienia nazębnego oraz wybielając szkliwo, poprzez usuniecie z jego powierzchni osadów.

Jak często poddawać się zabiegowi higienizacji zębów?

Zalecamy, aby poddawać się higienizacji zębów nie rzadziej jak raz w roku. Częstotliwość higienizacji zębów uzależniona jest od indywidualnej skłonności do osadzania się kamienia, a także od stosowanej diety. Decyzja o wykonaniu zabiegu zawsze jest więc związana z indywidualnymi problemami i stanem uzębienia pacjenta. W naszym gabinecie można skorzystać z nowoczesnych metod higienizacji zębów, które uwzględniają bezpieczne i delikatne zabiegi o wyjątkowej skuteczności działania.

Dlaczego higienizacja zębów jest bardzo ważnym zabiegiem stomatologicznym?

Nawet najlepiej dobrana, nowoczesna szczoteczka do zębów oraz preparaty do codziennej higieny jamy ustnej nie są w pełni efektywne, jeżeli chodzi o redukcję kamienia nazębnego i pojawiających się na powierzchni szkliwa przebarwień. Higienizacja zębów to jedna z bezpiecznych metod poprawy zdrowia i estetyki uśmiechu, która gwarantuje długotrwałe i satysfakcjonujące efekty. Po zabiegu zęby są nie tylko zdrowsze, ale także piękniejsze. Dzięki higienizacji zabezpieczamy się przed zapaleniem dziąseł, krwawieniem dziąseł oraz cofaniem się dziąseł, które skutkuje przedwczesną utratą zębów. Redukując płytkę bakteryjną, pozbywamy się także krępującego problemu, jakim jest nieświeży oddech.

Wróć do bloga