Dbanie o zęby dla znacznej części ludzi skupia się na ich dokładnym szczotkowaniu po posiłkach oraz regularnych wizytach kontrolnych u stomatologa, podczas których wykrywane są ewentualne ubytki. Domowa higiena często uzupełniana jest również o stosowanie nici dentystycznych, płynów do płukania jamy ustnej lub bardziej zaawansowanych urządzeń jak np. irygatory.
Nie zawsze te starania są jednak wystarczające, a utrzymujący się nieprzyjemny zapach może stanowić pierwszą oznakę, że bakterie nadal pozostają na zębach. Zdaniem wielu dentystów każdy z nas powinien także pamiętać o poddawaniu się regularnym zabiegom higienizacji zębów w gabinecie stomatologicznym. Profesjonalnie przeprowadzone zabiegi takie jak skaling czy piaskowanie należy powtarzać co jakiś czas, aby móc cieszyć się lśniącym, zdrowym uśmiechem przez długie lata.
Mimo regularnego szczotkowania i przestrzegania odpowiedniej diety, powstawanie kamienia jest tak naprawdę nieuniknione. Wystarczy choćby zauważyć, że w domu mamy bardzo ograniczoną możliwość szczegółowego oglądu całej swojej jamy ustnej, a zatem nie mamy pewności, czy i gdzie występują niedoczyszczone obszary. Jeśli jednak pozostające na płytce nazębnej złogi zaczną się mineralizować, utworzy się kamień nazębny, czyli warstwa utwardzonych bakterii, która jest niemożliwa do usunięcia za pomocą szczoteczki. Co ważne, kamień jest nie tylko nieestetyczny, ale przyczynia się także do powstawania wielu nieprzyjemnych schorzeń – w tym próchnicy oraz stanów zapalnych dziąseł, które w ostateczności kończą się paradontozą.
W trakcie zabiegów higienizacji zębów poza kamieniem nazębnym usuwany jest także różnego rodzaju osad. Pojawia się on pod postacią przebarwień, które powstają na skutek spożywania bądź przyjmowania barwiących produktów, takich jak np. kawa, herbata, cola czy tytoń. Osad, tak samo jak kamień, ma nie tylko negatywny wpływ na wygląd naszego uśmiechu, ale może również niekorzystnie działać na stan naszych zębów i dziąseł. Szkodliwość oraz trudność w usunięciu złogów z osadu i kamienia to dwa podstawowe powody, które powinny nas zachęcić do odpowiednio częstego korzystania z zabiegów higienizacji zębów w gabinetach stomatologicznych.
Usuwanie kamienia przy pomocy skalingu powinno być przeprowadzane minimum raz do roku, choć niektóre zalecenia wskazują, aby dla poprawienia efektu zabieg ten powtarzać co 6 miesięcy. Okres między zabiegami można jednak z powodzeniem wydłużyć, jeśli tylko zrezygnujemy ze złych nawyków związanych z jedzeniem i myciem zębów, a także dobierzemy odpowiednią szczoteczkę. Nieco inaczej muszą postępować pacjenci, którzy cierpią z powodu zapalenia dziąseł bądź paradontozy – w takich sytuacjach skaling powinien być wykonywany około co trzy miesiące.
Znów zabieg piaskowania zalecany jest ludziom, którzy nie są w stanie całkowicie zrezygnować z palenia papierosów, picia czerwonego wina lub spożywania innych produktów intensywnie barwiących szkliwo. Zabieg ten można z powodzeniem wykonywać raz na 6 miesięcy, natomiast u osób ze szczególnymi predyspozycjami do gromadzenia się osadów zaleca się zwiększenie częstotliwości wizyt stomatologicznych. Wykonanie zabiegów skalingu i piaskowania jest również wskazane przed założeniem aparatu ortodontycznego lub wybielaniem zębów. Poza tym należy je wykonać przed każdym zabiegiem chirurgicznym –jama ustna stanowi bowiem siedlisko bakterii, które trzeba wyeliminować, aby nie rozprzestrzeniały się dalej i nie prowadziły do zakażenia osłabionego po zabiegu orgazmu.
Dobrym uzupełnieniem procesu higienizacji zębów jest ich fluoryzacja. To zabieg w pełni bezpieczny dla osób, które nie mają problemu z fluorozą (białymi plamkami na zębach). Profilaktycznie z fluoryzacji w gabinecie stomatologicznym można korzystać co 3 do 6 miesięcy, natomiast przy występowaniu nadwrażliwości częstotliwość nakładania preparatów z fluorem dopasowuje się indywidualnie do potrzeb pacjenta. Kompleksowy zabieg higienizacji zębów trwa zwykle około 1-2 godzin. Do samego zabiegu nie trzeba się w żaden sposób przygotowywać, jednak należy pamiętać, aby po jego wykonaniu wstrzymać się przez jakiś czas od spożywania barwiących produktów. Dodatkowo podczas wizyty kontrolnej warto zapytać dentystę o dedykowane nam zalecenia, na podstawie których zostanie opracowany indywidualny kalendarz higienizacji zębów.
Wróć do bloga