Ile wizyt potrzeba na wykonanie protezy szkieletowej?

11-05-2021

Osoby, którym dokuczają braki w uzębieniu, mają obecnie wiele możliwości ich uzupełnienia. Nie wszyscy mogą pozwolić sobie na założenie implantów – to stosunkowo duży wydatek, zwłaszcza gdy braków jest sporo. Tańszym wyborem są protezy zębowe, stałe lub częściowe, które dla niewprawnego oka wyglądają identycznie, jak naturalne zęby. Szczególną popularnością wśród pacjentów cieszą się protezy szkieletowe. Czym się one charakteryzują? O tym właśnie opowiemy w dzisiejszym wpisie.

Czym jest proteza szkieletowa?

Najważniejszym elementem konstrukcji protezy szkieletowej, jak sama nazwa wskazuje, jest metalowy szkielet, na którym trzymają się zęby. Czym jeszcze różni się ona od zwykłej protezy akrylowej? Protezy zębowe szkieletowe są o wiele bardziej przyjazne dla jamy ustnej pacjenta. Dzięki budowie protezy siła żucia przenoszona jest na zęby pacjenta, a nie na dziąsła. Mocuje się ją na specjalnych zatrzaskach i klamrach, dzięki czemu pozostaje stabilna – pacjent może być pewien, że nie wypadnie ona przypadkiem. Proteza szkieletowa jest też mniejsza od akrylowej, przez co pacjent szybciej się do niej przyzwyczaja. Mimo mniejszych rozmiarów ten rodzaj protezy jest też trwalszy i mniej podatny na uszkodzenia. To jednak nie koniec ich zalet. Protezy szkieletowe są też bardziej przyjazne w utrzymaniu higieny, a do tego nie akumulują drobnoustrojów, ograniczają więc ryzyko powstania stanów zapalnych.

Jak długo wykonuje się protezę szkieletową?

W zależności od rodzaju protezy i stanu uzębienia pacjenta, na przygotowanie protezy szkieletowej trzeba zaplanować ok. 3-5 wizyt, a czas od pierwszej wizyty do założenia gotowej protezy to około 2 miesiące. Podczas pierwszej wizyty lekarz wykonuje wyciski za pomocą specjalnej masy wyciskowej. Druga wizyta to najczęściej pobranie wycisków na łyżkach wykonanych indywidualnie dla danego pacjenta przez technika stomatologicznego. Trzecia wizyta to „próbna przymiarka” protezy. Jeśli pacjent czuje się w niej komfortowo, trafia ona do laboratorium, gdzie zostaną stworzone finalne protezy. Na czwartej wizycie lekarz dokonuje drobnych poprawek, jeśli są konieczne i przekazuje protezy pacjentowi. W czasie diagnostyki zazwyczaj jest też wykonywane zdjęcie panoramiczne uzębienia, a w niektórych przypadkach – zdjęcie wycinkowe tomograficzne CBCT.

Wróć do bloga