Dlaczego fluoryzacja jest dobra dla zębów?

07-04-2020

Fluor jest pierwiastkiem, który należy do grupy charakteryzującej się dużą aktywnością chemiczną. Podawany w wysokich dawkach ma działanie silnie toksyczne, natomiast jego niedobór prowadzi do zaburzenia funkcjonowania organizmu, w szczególności do chorób kości oraz zębów.

Fluor jest dostarczany do organizmu głównie z pożywieniem i wodą – do produktów bogatych we fluor zaliczane są orzechy, owoce morza, ryby, nabiał, rośliny strączkowe oraz herbata. Fluor dostaje się do naszego organizmu również ze środkami do higieny jamy ustnej takimi jak pasta do zębów, nić dentystyczna czy płyn do płukania, a także poprzez specjalistyczne zabiegi stomatologiczne.

 

Na czym polega fluoryzacja zębów?

Fluoryzacja zębów jest zabiegiem, który ma na celu poprawę stanu szkliwa. Pierwszym etapem higienizacji stomatologicznej przeprowadzanej w profesjonalnym gabinecie jest usunięcie z powierzchni zębów wszelkich zanieczyszczeń i pozostałości jedzenia – dentysta wykonuje czyszczenie za pomocą specjalnej, obrotowej szczoteczki. Następnie zęby są powlekanie warstwą preparatu (lakier, żel lub pianka) o wysokiej zawartości fluoru. Po nałożeniu preparatu fluorowego należy powstrzymać się od jedzenia i picia przez co najmniej 2 godziny. Przez ten czas preparat utrzymuje się na zębach i stopniowo uwalnia jony fluorkowe, które wnikają w szkliwo i powodują jego wzmocnienie. Zabieg jest całkowicie bezbolesny i nie przebarwia zębów, przez co może być wykonywany zarówno u dzieci (na zęby mleczne oraz stałe), jak i u dorosłych. Rutynowe fluoryzowanie powinno przeprowadzać się średnio dwa razy w roku, po każdorazowym zabiegu usuwania kamienia nazębnego i piaskowaniu. W przypadku wysokiego zagrożenia próchnicą fluoryzacja może być wykonywana częściej, a przy nadwrażliwości zębów dopuszcza się przeprowadzanie zabiegu w odstępach kilkudniowych, jednak taką decyzję powinien podjąć sam stomatolog.

 

Dlaczego warto zdecydować się na fluoryzację zębów?

Próchnica stanowi niezwykle poważny problemem społeczny na całym świecie. Jest wywoływana przez żyjące w jamie ustnej bakterie, które odżywiają się resztkami osadzającego się na zębach pokarmu. Na drodze procesów metabolicznych bakterie przekształcają dostarczane wraz z jedzeniem cukry w kwasy, co prowadzi do wypłukiwania jonów wapniowych i fosforanowych z zębów. Ma to fatalny wpływ na ich strukturę – szkliwo staje się porowate i powstają w nim ubytki, w które bakterie wnikają, doprowadzając do dalszych zmian próchniczych. Zabieg fluoryzacji pozwala wzmocnić szkliwo i spłycić mikroubytki – nakładany na powierzchnię zębów fluor ma zdolność do remineralizacji, czyli odtwarzania niewielkich uszkodzeń. Świetnie sprawdza się w przypadku początkowego stadium próchnicy, kiedy na zębach pojawiają się tzw. białe plamy. Fluor hamuje również produkcję niektórych wytwarzanych przez bakterie enzymów, co prowadzi do normalizacji pH i znacznej redukcji liczby drobnoustrojów bytujących w jamie ustnej. Jednocześnie tworzy na zębach powłokę, która utrudnia przywieranie osadu i tworzenie się kamienia nazębnego. Fluoryzacja zębów nie jest zabiegiem kosztownym, a stosowana rozsądnie ma dobroczynny wpływ na kondycję szkliwa i stan zębów.

Wróć do bloga