Co zaliczamy do tzw. stomatologii zachowawczej?

05-05-2020

Stomatologia zachowawcza, znana również jako stomatologia ogólna, to podstawowa, a zarazem najbardziej istotna forma usług świadczonych w gabinetach stomatologicznych.

Jej głównym zadaniem jest profilaktyka, diagnostyka oraz dobieranie właściwych metod leczenia do powstałych ubytków zębowych. Celem zabiegów wykonywanych w ramach stomatologii zachowawczej jest dbanie o naturalny uśmiech pacjenta, jak również zapobieganie dalszym schorzeniom jamy ustnej.

Jakie usługi są wykonywane w ramach stomatologii zachowawczej?

Dlaczego stomatologia zachowawcza jest tak ważna?

Utrata zębów może wpływać na stan zdrowia, wygląd oraz samoocenę pacjenta, dlatego korzystanie z usług dentystycznych wykonywanych w ramach stomatologii zachowawczej powinno być podstawą dbania o uzębienie. Kontrolowanie stanu zębów ułatwia utrzymanie dobrych nawyków higieny jamy ustnej zapobiegających narastaniu płytki nazębnej, a wypełnianie pustych przestrzeni w jamie ustnej umożliwia zachowanie właściwego ustawienia zębów. Aby zęby były zdrowe, należy pamiętać o ich codziennym czyszczeniu oraz regularne zgłaszać się do stomatologa na kontrolne wizyty. Na takie wizyty powinno się uczęszczać nie rzadziej niż co pół roku. Dzięki temu można uzyskać pełną informację o stanie zachowania uzębienia, a w razie wczesnego wykrycia ubytku można uniknąć nieprzyjemnego i kosztownego leczenia kanałowego.

Wróć do bloga