Czy potrzebny jest rentgen zębów ?

23-03-2022

Rentgen (w skrócie RTG) zębów, radiografia cyfrowa, rentgen stomatologiczny to wszystko określenia na tą samą metodę obrazowania, którą używa się celem diagnostyki podczas wstępnego badania u dentysty.

Nie zawsze zmiany chorobowe są widoczne. Wykonanie zdjęcia RTG pozwala m.in. na zbadanie stanu kości, wykrycie stanów zapalnych przyzębia, ustalenie pozycji zębów zatrzymanych.

Zabieg jest całkowicie bezbolesny i bezpieczny.

Kiedy powinno się wykonywać rentgen zębów  ? 

Rentgen zębów daje lekarzowi więcej informacji o stanie zębów. Wykonuje się go przede wszystkim:

Jakie rodzaje rentgena stomatologicznego się wykonuje ?

Rentgen punktowy – radiowizjografia punktowa

Wykonanie zdjęcia punktowego daje obraz pojedynczego zęba, chociaż zwykle widać na nim również sąsiadujące zęby. Jest niezbędne w leczeniu endodontycznym (kanałowym) dla wykrycia układu kanałów w zębie. Zdjęcie obrazuje ząb, jego posadowienie w zębodole i otaczające tkanki.

Rentgen pantomograficzny (nazywany również panoramicznym)

Zdjęcie panoramiczne przedstawia wszystkie zęby posadowione na łukach zębowych pacjenta. Daje pełny obraz zębów, szczęki, żuchwy i stawów skroniowo-żuchwowych. Pozwala na ocenę całego stanu uzębienia wraz z wykryciem zębów zatrzymanych.

Rentgen cefalometryczny – profilowy

Zdjęcie cefalometryczne, to zdjęcie wykonane z profilu. Ukazuje cały układ kostny czaszki wraz z żuchwą. Pomaga w planowaniu leczenia ortodontycznego.

Czy rentgen jest bezpieczny ?

Współczesne techniki obrazowania cyfrowego są bardzo bezpieczne. Dawka promieniowania jest wielokrotnie niższa niż w przypadku urządzeń analogowych starszego typu. Podróżując samolotem przyjmujemy znacznie wyższą dawkę promieniowania niż podczas badania. Jednak z ostrożności zaleca się aby wykonywać badanie RTG panoramiczne nie częściej niż raz na pół roku. W przypadku kobiet w ciąży również zalecane jest nie wykonywanie zdjęć rentgenowskich.

Wróć do bloga