Protetyka

  

   Utrata zębów to nie tylko problem estetyczny, to również zmniejszenie wydolności żucia, zaburzenie czynności stawów skroniowo-żuchwowych. Braki zębów mogą być przyczyną poważnych dolegliwości bólowych głowy.

    Uzupełnienia protetyczne dzielimy na uzupełnienia stałe czyli takie, które są trwale osadzone i nie ma możliwości swobodnego ich wyjmowania, oraz na uzupełnienia ruchome - wyjmowane z jamy ustnej.

Uzupełnienia stałe

    Licówki - to porcelanowe lub kompozytowe uzupełnienia przyklejane do powierzchni zewnętrznej zęba. Stosowane są najczęściej na korekty kształtu zęba lub jego koloru.

    Korony i mosty - to uzupełnienia protetyczne trwale osadzone na oszlifowanych wcześniej zębach. Mają one zastosowanie w przypadku znacznego, nie dającego się odbudować za pomocą materiałów do wypełnień, zniszczenia części koronowej zęba. Często służą do poprawy estetyki uzębienia. Wśród koron wyróżniamy korony porcelanowe na: metalu, cyrkonie, złocie lub pełnoceramiczne.

    Wkłady koronowo - korzeniowe - stosowane przy odbudowie zębów bardzo zniszczonych, na podstawie samych korzeni. Wkłady tego typu stosujemy jako wzmocnienie struktury martwego zęba oraz jako bazę pod jego odbudowę. W celu odbudowy wzmocnionego zęba wskazane jest wykonanie korony protetycznej, jeżeli ząb nie został wcześniej przeleczony kanałowo. Leczenie takie należy poprzedzić wykonaniem wkładu.

Uzupełnienia ruchome   

   Protezy szkieletowe - wykonywane są one przy brakach zębowych zbyt rozległych na uzupełnienie mostem. Główną ich część stanowi metalowy szkielet zaopatrzony w klamry i ciernie. Klamry odpowiedzialne są za utrzymanie protezy natomiast ciernie to wypustki opierające się na powierzchniach żujących zębów i przenoszące w ten sposób siły żucia przez zęby i ozębną na kości szczęki lub żuchwy co jest korzystne dla organizmu.

    Protezy cześciowe lub całkowite - są ostatecznym rozwiązaniem uzupełnień protetycznych gdyż siły żucia są tu przenoszone przez błonę śluzową i okostną na kości szczęki lub żuchwy, skutkiem czego jest przeciążenie kości, co z kolei przyspiesza ich resorpcję i powoduje osiadanie protez.

GODZINY PRZYJĘĆ

Poniedziałek-Piątek:
8.00 - 20.00

Sobota:
9.00 - 15.00

KONTAKT


ul. Krowoderska 51
31-144 Kraków
Tel: (12) 634 58 93, (12) 634 24 09
Fax: (12) 634 51 48
E-mail: biuro@eurodent.com.pl